| Manufacturer Part Number: | 0510-50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor 27V 3.7A 500MHz ~ 1GHz 50W Chassis Mount 55AV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0510-50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0510-50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 27V | |
| Frequency - Transition | 500MHz ~ 1GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - | |
| Gain | 7dB | |
| Power - Max | 50W | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 10 @ 500mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3.7A | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | 55AV | |
| Supplier Device Package | 55AV | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0510-50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0510-50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 0510-50A is new and unused, you can buy 0510-50A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0510-50A.
| VBO20-12AO2 | DIODE BRIDGE 31A 1200V AVAL FO-A | VBO20-12AO2.pdf | |
| B360A-E3/61T | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC | B360A-E3/61T.pdf | |
| UPS120EE3/TR7 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERMITE1 | UPS120EE3/TR7.pdf | |
| L6006V5 | TRIAC SENS GATE 600V 6A TO251 | L6006V5.pdf | |
| STFV4N150 | MOSFET N-CH 1500V 4A TO-220FH | STFV4N150.pdf | |
| PIC16C56A-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C56A-04/SO.pdf | |
| MK22FX512AVLK12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK22FX512AVLK12.pdf | |
| TLK2541PFPG4 | Transceiver 80-HTQFP (12x12) | TLK2541PFPG4.pdf | |
| LE79272PQC | Telecom IC 48-QFN | LE79272PQC.pdf | |
| MAX9700AEUB+T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 10-uMAX | MAX9700AEUB+T.pdf | |
| AT49F002N-12TC | IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP | AT49F002N-12TC.pdf | |
| X60008AIS8-50 | Series Voltage Reference IC ±0.01% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | X60008AIS8-50.pdf |