| Manufacturer Part Number: | 1014-6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 50V 1A 1GHz ~ 1.4GHz 19W Chassis Mount 55LV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1014-6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1014-6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Frequency - Transition | 1GHz ~ 1.4GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - | |
| Gain | 7dB ~ 7.5dB | |
| Power - Max | 19W | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | 55LV | |
| Supplier Device Package | 55LV | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1014-6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1014-6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1014-6A is new and unused, you can buy 1014-6A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1014-6A.
| UG2D-E3/54 | DIODE GEN PURP 200V 2A DO204AC | UG2D-E3/54.pdf | |
| BZX79C5V6 | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C5V6.pdf | |
| CZRV5256B-G | Zener Diode 30V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CZRV5256B-G.pdf | |
| IXFH26N50P | MOSFET N-CH 500V 26A TO-247 | IXFH26N50P.pdf | |
| 8N4SV75LC-0009CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0009CDI8.pdf | |
| 8N4QV01KG-0117CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 100MHz, 125MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0117CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0137CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0137CDI8.pdf | |
| MAX543AEPA | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | MAX543AEPA.pdf | |
| PIC18F2321-I/SS | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F2321-I/SS.pdf | |
| HD64F3664FPV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | HD64F3664FPV.pdf | |
| MSP430G2744IDA38R | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 38-TSSOP | MSP430G2744IDA38R.pdf | |
| MC9S08DN16ACLC | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08DN16ACLC.pdf | |
| OPA404KPG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | OPA404KPG4.pdf | |
| NC7SZ74L8X | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8MICROPAK | NC7SZ74L8X.pdf | |
| 74ACT374MTR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP | 74ACT374MTR.pdf |