| Manufacturer Part Number: | 120SPC045A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 120A Surface Mount SPD-3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 120SPC045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-120SPC045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 120A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 900µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4800pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-3A | |
| Supplier Device Package | SPD-3A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 120SPC045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
120SPC045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 120SPC045A is new and unused, you can buy 120SPC045A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 120SPC045A.
| VS-1N3881R | Diode Standard 200V 6A Chassis, Stud Mount DO-203AA | VS-1N3881R.pdf | |
| 1N4734CE3/TR13 | Zener Diode 5.6V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4734CE3/TR13.pdf | |
| PM75RVA060 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 75A Module | PM75RVA060.pdf | |
| 2SK4093TZ-E | MOSFET N-CH 250V 1A TO-92 | 2SK4093TZ-E.pdf | |
| STD12NF06-1 | MOSFET N-CH 60V 12A IPAK | STD12NF06-1.pdf | |
| ADS7800JUE4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | ADS7800JUE4.pdf | |
| XC5VLX30-2FF676C | IC FPGA 400 I/O 676FCBGA | XC5VLX30-2FF676C.pdf | |
| LT6005HGN#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-SSOP | LT6005HGN#PBF.pdf | |
| CYF2072V33L-100BGXI | 72M PROG MULTI-QUEUE 209FBGA | CYF2072V33L-100BGXI.pdf | |
| 74CBT16210DGGRE4 | Bus Switch 10 x 1:1 48-TSSOP | 74CBT16210DGGRE4.pdf | |
| ISL88001IE31Z-T7A | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ISL88001IE31Z-T7A.pdf | |
| XC6121A538MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A538MR-G.pdf | |
| MAX695MJE/883B | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-CERDIP | MAX695MJE/883B.pdf | |
| MAX6138BEXR33+T | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA SC-70, SOT-323 | MAX6138BEXR33+T.pdf | |
| MAX1654EEE+T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QSOP | MAX1654EEE+T.pdf |