| Manufacturer Part Number: | 120SPC060A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 120A Surface Mount SPD-3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 120SPC060A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-120SPC060A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 120A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 11mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4800pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-3A | |
| Supplier Device Package | SPD-3A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 120SPC060A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
120SPC060A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 120SPC060A is new and unused, you can buy 120SPC060A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 120SPC060A.
| IRKE166/04 | Diode Standard 400V 165A Chassis Mount Module | IRKE166/04.pdf | |
| 2N4918G | TRANS PNP 40V 1A TO225AA | 2N4918G.pdf | |
| MUBW30-06A7 | IGBT Module NPT Three Phase Inverter with Brake 600V 50A 180W Chassis Mount E2 | MUBW30-06A7.pdf | |
| 8N3SV75BC-0157CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0157CDI.pdf | |
| ISLA118P50IRZ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 72-QFN (10x10) | ISLA118P50IRZ.pdf | |
| PI3HDMI245-AZLEX | HDMI Interface 72-TQFN (11x5) | PI3HDMI245-AZLEX.pdf | |
| PAM8408DR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 16-SO | PAM8408DR.pdf | |
| AD5750-1ACPZ-REEL7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD5750-1ACPZ-REEL7.pdf | |
| 74AHCT259D,118 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-SO | 74AHCT259D,118.pdf | |
| 93LC56A-E/SN | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC56A-E/SN.pdf | |
| M25P16-VMN3PB | IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SO | M25P16-VMN3PB.pdf | |
| STK15C88-SF25 | IC NVSRAM 256KBIT 25NS 28SOIC | STK15C88-SF25.pdf | |
| XC6121F720ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F720ER-G.pdf | |
| MAX1232MJA/883B | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-CDIP | MAX1232MJA/883B.pdf | |
| LM4140BCM-4.1 | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140BCM-4.1.pdf |