| Manufacturer Part Number: | 121SPC045A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 120A Surface Mount SPD-3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 121SPC045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-121SPC045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660mV @ 120A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.4mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4800pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-3A | |
| Supplier Device Package | SPD-3A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 121SPC045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
121SPC045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 121SPC045A is new and unused, you can buy 121SPC045A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 121SPC045A.
| APTM120A20SG | MOSFET 2N-CH 1200V 50A SP6 | APTM120A20SG.pdf | |
| IGZ100N65H5XKSA1 | IGBT Trench 650V 161A 536W Through Hole PG-TO247-4 | IGZ100N65H5XKSA1.pdf | |
| 8N4DV85KC-0058CDI8 | VCXO IC 669.3266MHz, 669.3266MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0058CDI8.pdf | |
| M2GL025TS-FGG484 | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL025TS-FGG484.pdf | |
| LFX1200EB-03FE680C | IC FPGA 496 I/O 680FPSBGA | LFX1200EB-03FE680C.pdf | |
| 5CSEMA4U23A7N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Automotive, AEC-Q100, Cyclone® V SE FPGA - 40K Logic Elements 64KB 700MHz 672-UBGA (23x23) | 5CSEMA4U23A7N.pdf | |
| OPA643N/250 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | OPA643N/250.pdf | |
| LTC6404CUD-1#PBF | ADC Driver IC Data Acquisition 16-QFN-EP (3x3) | LTC6404CUD-1#PBF.pdf | |
| MC74ACT573DW | D-Type Transparent Latch 1 Channel 1:8 IC Tri-State 20-SOIC | MC74ACT573DW.pdf | |
| BR24C02-DW6TP | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | BR24C02-DW6TP.pdf | |
| MC33363ADW | Converter Offline Flyback, Forward Topology 67.5kHz ~ 285kHz 16-SOIC | MC33363ADW.pdf | |
| S1F77602Y0A000L | Battery IC SOT-89-3 | S1F77602Y0A000L.pdf | |
| XC6121D647ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D647ER-G.pdf | |
| TC120503EHATR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 600mA 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) | TC120503EHATR.pdf |