| Manufacturer Part Number: | 125SPC015A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 15V 120A Surface Mount SPD-3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 125SPC015A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-125SPC015A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 410mV @ 120A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 15V | |
| Capacitance @ Vr, F | 7200pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-3A | |
| Supplier Device Package | SPD-3A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 125SPC015A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
125SPC015A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 125SPC015A is new and unused, you can buy 125SPC015A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 125SPC015A.
| BLF6G38-25,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 225mA 3.4GHz ~ 3.6GHz 15dB 4.5W CDFM2 | BLF6G38-25,112.pdf | |
| TPS1100DG4 | MOSFET P-CH 15V 1.6A 8-SOIC | TPS1100DG4.pdf | |
| AUIRL3705ZSTRL | MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK | AUIRL3705ZSTRL.pdf | |
| 64-9150PBF | MOSFET N-CH 40V DIRECTFETL8 | 64-9150PBF.pdf | |
| 8N4Q001FG-0163CDI8 | Clock Oscillator IC 81MHz, 135MHz, 270MHz, 108MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0163CDI8.pdf | |
| XC3SD3400A-4FGG676I | IC FPGA 469 I/O 676FBGA | XC3SD3400A-4FGG676I.pdf | |
| ST62T60CB6 | ST6 ST6 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 3.8KB (3.8K x 8) OTP | ST62T60CB6.pdf | |
| PIC18F4480-E/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4480-E/ML.pdf | |
| MCP14E5-E/P | IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DIP | MCP14E5-E/P.pdf | |
| TPS2041CDBVT | IC PWR DIST SWITCH SGL SOT23-5 | TPS2041CDBVT.pdf | |
| FAN7314AM | LCD TV/Monitor PMIC 20-SOIC | FAN7314AM.pdf | |
| S-80141ANPF-JC2TFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80141ANPF-JC2TFG.pdf | |
| ISL9000AIRJCZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 1.8V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9000AIRJCZ.pdf |