| Manufacturer Part Number: | 126SPC200A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 120A Surface Mount SPD-3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 126SPC200A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-126SPC200A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 120A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.1mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 1800pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-3A | |
| Supplier Device Package | SPD-3A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 126SPC200A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
126SPC200A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 126SPC200A is new and unused, you can buy 126SPC200A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 126SPC200A.
| 1PMT5940B/TR7 | Zener Diode 43V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5940B/TR7.pdf | |
| MPSA28_D26Z | TRANS NPN DARL 80V 0.8A TO-92 | MPSA28_D26Z.pdf | |
| GN2408BIBE3 | IC RETIMER 1.25-12.8G CDR 144BGA | GN2408BIBE3.pdf | |
| 8N4QV01EG-0085CDI8 | VCXO IC 160MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0085CDI8.pdf | |
| Z8F022AHJ020SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F022AHJ020SC.pdf | |
| AT89C51RC2-RLRIM | 80C51 89C Microcontroller IC 8-Bit 60MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-VQFP (10x10) | AT89C51RC2-RLRIM.pdf | |
| DG412HSDY | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SOIC | DG412HSDY.pdf | |
| MM74HC4053SJ | 3 Circuit IC Switch 2:1 100 Ohm 16-SOP | MM74HC4053SJ.pdf | |
| MAX291ESA+T | IC FILTER LOWPASS 8-SOIC | MAX291ESA+T.pdf | |
| AD53508JP | Testing Equipment Interface 44-PLCC (16.59x16.59) | AD53508JP.pdf | |
| OPA2234UAG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2234UAG4.pdf | |
| SN74LVC1G58YZAR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC1G58YZAR.pdf | |
| 74ALVC16334ADGG:11 | IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TSSOP | 74ALVC16334ADGG:11.pdf | |
| 70T651S10BFI | IC SRAM 9MBIT 10NS 208CABGA | 70T651S10BFI.pdf | |
| ISL6608IBZ | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC | ISL6608IBZ.pdf |