| Manufacturer Part Number: | 150K100A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150K100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150K100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 24mA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150K100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150K100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150K100A is new and unused, you can buy 150K100A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150K100A.
| SMBZ5920B-E3/5B | Zener Diode 6.2V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMBZ5920B-E3/5B.pdf | |
| DFLZ7V5Q-7 | Zener Diode 7.5V 1W ±5% Surface Mount PowerDI™ 123 | DFLZ7V5Q-7.pdf | |
| 8N3DV85FC-0090CDI | VCXO IC 159.375MHz, 133.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0090CDI.pdf | |
| MCP4642T-103E/MF | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 129 Taps I²C Interface 10-DFN (3x3) | MCP4642T-103E/MF.pdf | |
| MAX537BCWE | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | MAX537BCWE.pdf | |
| AGLE3000V5-FG896I | IC FPGA 620 I/O 896FBGA | AGLE3000V5-FG896I.pdf | |
| ATSAMD20G17A-MU | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAMD20G17A-MU.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-172E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-172E1.pdf | |
| CY8C3444LTI-120 | 8051 PSOC® 3 CY8C34xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C3444LTI-120.pdf | |
| MCIMX537CVV8CR2 | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC i.MX53 1 Core, 32-Bit 800MHz 529-TEPBGA-2 (19x19) | MCIMX537CVV8CR2.pdf | |
| MCIMX31DVMN5DR2 | ARM1136JF-S Microprocessor IC i.MX31 1 Core, 32-Bit 532MHz | MCIMX31DVMN5DR2.pdf | |
| 74LV164BQ-Q100X | IC SHIFT REGISTER 8BIT 14DHVQFN | 74LV164BQ-Q100X.pdf | |
| 74CBTLV6800PGG8 | Bus Switch 24-TSSOP | 74CBTLV6800PGG8.pdf | |
| TLC5926IDWR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 120mA 24-SOIC | TLC5926IDWR.pdf | |
| TPS65708YZHT | Handheld/Mobile Devices PMIC 16-DSBGA (2x2) | TPS65708YZHT.pdf |