| Manufacturer Part Number: | 150K20A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150K20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150K20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150K20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150K20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150K20A is new and unused, you can buy 150K20A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150K20A.
| RB162MM-40TR | DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU | RB162MM-40TR.pdf | |
| SD500N30PSC | Diode Standard 3000V (3kV) 475A Chassis, Stud Mount B-8 | SD500N30PSC.pdf | |
| TDZ6V8J,115 | Zener Diode 6.8V 500mW ±2% Surface Mount SOD-323F | TDZ6V8J,115.pdf | |
| STW32N65M5 | MOSFET N-CH 650V 24A TO-247 | STW32N65M5.pdf | |
| BUK9840-55,115 | MOSFET N-CH 55V 5A SOT223 | BUK9840-55,115.pdf | |
| 8N3DV85BC-0165CDI | VCXO IC 100MHz, 110MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0165CDI.pdf | |
| M2GL050TS-1VFG400 | IC FPGA 207 I/O 400VFBGA | M2GL050TS-1VFG400.pdf | |
| EPF10K200SFC484-2 | IC FPGA 369 I/O 484FBGA | EPF10K200SFC484-2.pdf | |
| Z86C9012VSC00TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz ROMless | Z86C9012VSC00TR.pdf | |
| XPC8240LZU200E | PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 352-TBGA (35x35) | XPC8240LZU200E.pdf | |
| 89H24NT24AG2ZBHLGI | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H24NT24AG2ZBHLGI.pdf | |
| 74FCT2245CTSOG | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74FCT2245CTSOG.pdf | |
| SSTUA32866EC,551 | IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536 | SSTUA32866EC,551.pdf | |
| STK14C88-5L35M | IC NVSRAM 256KBIT 35NS 32PLCC | STK14C88-5L35M.pdf | |
| TEA1832TS/1H | Converter Offline Flyback Topology 36kHz ~ 130kHz 6-TSOP | TEA1832TS/1H.pdf |