| Manufacturer Part Number: | 150K60A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150K60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150K60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150K60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150K60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150K60A is new and unused, you can buy 150K60A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150K60A.
| VS-8EWH02FNTRR-M3 | Diode Standard 200V 8A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-8EWH02FNTRR-M3.pdf | |
| BZT52B62-G3-08 | Zener Diode 62V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B62-G3-08.pdf | |
| APTM10HM05FG | MOSFET 4N-CH 100V 278A SP6 | APTM10HM05FG.pdf | |
| APTM120U10SCAVG | MOSFET N-CH 1200V 116A SP6 | APTM120U10SCAVG.pdf | |
| 8N3DV85KC-0004CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0004CDI8.pdf | |
| LTC8143FSW#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | LTC8143FSW#TRPBF.pdf | |
| XC4013E-3PQ160I | IC FPGA 129 I/O 160QFP | XC4013E-3PQ160I.pdf | |
| A2C02032800 | IC MCU FLASH MICOM-0.18 208HQB | A2C02032800.pdf | |
| MCF5483CZP166 | Coldfire V4E MCF548x Microcontroller IC 32-Bit 166MHz ROMless 388-PBGA (27x27) | MCF5483CZP166.pdf | |
| MAX4548EAX+T | IC CROSSPOINT SWITCH TRPL 36SSOP | MAX4548EAX+T.pdf | |
| 74ALVCH16827DGG,11 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ALVCH16827DGG,11.pdf | |
| MIC5801BV TR | IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 28PLCC | MIC5801BV TR.pdf | |
| MAX6385LT29D1+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 6-uDFN (1.5x1.0) | MAX6385LT29D1+T.pdf | |
| UC3524DWG4 | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | UC3524DWG4.pdf | |
| MAX77271EWL+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.5V 1 Output 2.5A 9-WFBGA, WLBGA | MAX77271EWL+T.pdf |