| Manufacturer Part Number: | 150K80A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150K80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150K80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 32mA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150K80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150K80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150K80A is new and unused, you can buy 150K80A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150K80A.
| JANTXV1N3042D-1 | Zener Diode 82V 1W ±1% Through Hole DO-41 | JANTXV1N3042D-1.pdf | |
| FLZ5V6A | Zener Diode 5.4V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 | FLZ5V6A.pdf | |
| BC54-16PASX | IC TRANS NPN 1A 45V SOT1061 | BC54-16PASX.pdf | |
| ICS276PG | IC PROG VCXO CLK SYNTH 16TSSOP | ICS276PG.pdf | |
| DAC7615P | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-PDIP | DAC7615P.pdf | |
| AD7849BR | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC W | AD7849BR.pdf | |
| HI5741BIB | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | HI5741BIB.pdf | |
| EPM7160SLC84-6 | IC CPLD 160MC 6NS 84PLCC | EPM7160SLC84-6.pdf | |
| M2GL050TS-FCS325 | IC FPGA 200 I/O 325FCBGA | M2GL050TS-FCS325.pdf | |
| EL1881CSZ | IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8SOIC | EL1881CSZ.pdf | |
| 74LCX540WM | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74LCX540WM.pdf | |
| 72V275L10TF8 | IC FIFO SS 32768X18 10NS 64STQFP | 72V275L10TF8.pdf | |
| 74LCX86MTC | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-TSSOP | 74LCX86MTC.pdf | |
| S34ML04G100BHI000 | IC FLASH 4GBIT 25NS 63BGA | S34ML04G100BHI000.pdf | |
| 24FC256-I/MF | IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8DFN | 24FC256-I/MF.pdf |