| Manufacturer Part Number: | 150KR40A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 400V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150KR40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150KR40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150KR40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150KR40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150KR40A is new and unused, you can buy 150KR40A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150KR40A.
| SBE805-TL-E | Diode Array 2 Independent Schottky 30V 500mA Surface Mount SC-74A, SOT-753 | SBE805-TL-E.pdf | |
| JAN1N5540BUR-1 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount | JAN1N5540BUR-1.pdf | |
| BLF25M612,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 10mA 2.45GHz 19dB 12W CDFM2 | BLF25M612,112.pdf | |
| SI8401DB-T1-E1 | MOSFET P-CH 20V 3.6A 2X2 4-MFP | SI8401DB-T1-E1.pdf | |
| IRFBC30ASTRR | MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK | IRFBC30ASTRR.pdf | |
| AD1856RZ | DAC, Audio 16 bit Serial 16-SOIC | AD1856RZ.pdf | |
| LTC2637HDE-HZ10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2637HDE-HZ10#TRPBF.pdf | |
| EP2S180F1508I4 | IC FPGA 1170 I/O 1508FBGA | EP2S180F1508I4.pdf | |
| AT32UC3A364S-ALUR | AVR AVR®32 UC3 A3 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 64KB (64K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | AT32UC3A364S-ALUR.pdf | |
| MPC866TCZP100A | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) | MPC866TCZP100A.pdf | |
| NLAST44599MNR2G | 2 Circuit IC Switch 2:2 25 Ohm 16-QFN (3x3) | NLAST44599MNR2G.pdf | |
| MAX972CUA+T | Comparator General Purpose Open Drain 8-uMAX | MAX972CUA+T.pdf | |
| SN74LVC540APW | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVC540APW.pdf | |
| SMA6822MH | Motor Driver Power MOSFET Parallel 24-ZIP (SMA-24) | SMA6822MH.pdf | |
| L7981A | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | L7981A.pdf |