| Manufacturer Part Number: | 150KR60A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9014 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN REV 600V 150A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150KR60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150KR60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150KR60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150KR60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150KR60A is new and unused, you can buy 150KR60A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150KR60A.
| MUR180EG | DIODE GEN PURP 800V 1A AXIAL | MUR180EG.pdf | |
| 1N4007GPE-E3/73 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL | 1N4007GPE-E3/73.pdf | |
| MA3XD1100L | Diode Schottky 20V 1A Surface Mount Mini3-G1 | MA3XD1100L.pdf | |
| JANTXV2N7373 | TRANS NPN 80V 5A TO254 | JANTXV2N7373.pdf | |
| HMCAD1511 | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 48-QFN (7x7) | HMCAD1511.pdf | |
| LTC2633HTS8-LI10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2633HTS8-LI10#TRPBF.pdf | |
| 5SGXMA7K3F35C3N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXMA7K3F35C3N.pdf | |
| LM3S3J26-IQR50-C3 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S3J26-IQR50-C3.pdf | |
| OPA2614IDTJ | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-HSOP | OPA2614IDTJ.pdf | |
| TLV3502AIDCNR | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL SOT-23-8 | TLV3502AIDCNR.pdf | |
| S1D13706F00A200 | IC GRAPHIC LCD CTRLR 100TQFP | S1D13706F00A200.pdf | |
| 72801L10PF8 | IC FIFO SYNC DUAL 256X9 64-TQFP | 72801L10PF8.pdf | |
| 25C320-E/SN | IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8SOIC | 25C320-E/SN.pdf | |
| CY7C028V-20AXI | IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP | CY7C028V-20AXI.pdf | |
| LTC4232IDHC#TRPBF | Hot Swap Controller, Monitor 1 Channel General Purpose 16-DFN (5x3) | LTC4232IDHC#TRPBF.pdf |