| Manufacturer Part Number: | 150KR80A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150KR80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150KR80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 32mA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150KR80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150KR80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150KR80A is new and unused, you can buy 150KR80A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150KR80A.
| BYD13JGPHE3/54 | DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL | BYD13JGPHE3/54.pdf | |
| MBR6040R | Diode Schottky, Reverse Polarity 40V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 | MBR6040R.pdf | |
| VS-VSKH142/14PBF | SCR Module 1400V 310A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKH142/14PBF.pdf | |
| ZDT619TC | TRANS 2NPN 50V 2A SM8 | ZDT619TC.pdf | |
| CSD87381PT | MOSFET 2N-CH 30V 15A 5PTAB | CSD87381PT.pdf | |
| J310_D26Z | RF Mosfet N-Channel JFET 10V 10mA 450MHz 12dB TO-92-3 | J310_D26Z.pdf | |
| STP12IE90F4 | TRANS BIPO EMITTER SW TO-220FP-4 | STP12IE90F4.pdf | |
| AD7147WPACPZ-RL | Capacitance-to-Digital Converter 16 bit 250k SPI 24-LFCSP-WQ (4x4) | AD7147WPACPZ-RL.pdf | |
| EP4CE30F23C9L | IC FPGA 328 I/O 484FBGA | EP4CE30F23C9L.pdf | |
| 5SGXMABK2H40C3N | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXMABK2H40C3N.pdf | |
| LM3S9997-IQC80-C3T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9997-IQC80-C3T.pdf | |
| MPC860ENCVR66D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860ENCVR66D4.pdf | |
| TSB82AA2IPGEEP | IEEE 1394 Link Layer Controller IEEE 1394a-2000, OHCI-Lynx™ PCI Interface 144-LQFP (20x20) | TSB82AA2IPGEEP.pdf | |
| SN65LVDS3486AD | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | SN65LVDS3486AD.pdf | |
| OP184FS-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OP184FS-REEL7.pdf |