| Manufacturer Part Number: | 150L40A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AC (DO-30) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150L40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150L40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 471A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AC, DO-30, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AC (DO-30) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150L40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150L40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 150L40A is new and unused, you can buy 150L40A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150L40A.
| CURC306-G | DIODE GEN PURP 800V 3A DO214AB | CURC306-G.pdf | |
| T70HFL10S02 | Diode Standard 100V 70A Chassis Mount D-55 | T70HFL10S02.pdf | |
| BZX84B12-G3-08 | Zener Diode 12V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B12-G3-08.pdf | |
| PSMN3R2-30YLC,115 | MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK | PSMN3R2-30YLC,115.pdf | |
| IRFS17N20DPBF | MOSFET N-CH 200V 16A D2PAK | IRFS17N20DPBF.pdf | |
| AD9201ARSRL | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 28-SSOP | AD9201ARSRL.pdf | |
| EPM7064AETC44-4 | IC CPLD 64MC 4.5NS 44TQFP | EPM7064AETC44-4.pdf | |
| EP4SGX530HH35C4ES | IC FPGA 564 I/O 1152HBGA | EP4SGX530HH35C4ES.pdf | |
| PIC18LF46K22-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF46K22-I/PT.pdf | |
| MB90022PF-GS-388 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-388.pdf | |
| R5F5630ECDFB#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 2MB (2M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F5630ECDFB#V0.pdf | |
| AM3715CBCA | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 800MHz 515-POP-FCBGA (14x14) | AM3715CBCA.pdf | |
| XC6121C436MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121C436MR-G.pdf | |
| MCP1703T-2502E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 250mA SOT-223-3 | MCP1703T-2502E/DB.pdf | |
| FAN1117ADX | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 18 V 1A TO-252-3 | FAN1117ADX.pdf |