| Manufacturer Part Number: | 150LR5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AC (DO-30) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150LR5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150LR5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 471A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AC, DO-30, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AC (DO-30) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150LR5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150LR5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 150LR5A is new and unused, you can buy 150LR5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150LR5A.
| DDZX13B-13 | Zener Diode 13V 300mW ±3% Surface Mount SOT-23 | DDZX13B-13.pdf | |
| TP0202K-T1-GE3 | MOSFET P-CH 30V 385MA SOT23-3 | TP0202K-T1-GE3.pdf | |
| 8N4SV75AC-0161CDI | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0161CDI.pdf | |
| C8051F566-IMR | 8051 C8051F56x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | C8051F566-IMR.pdf | |
| PIC18F4221-E/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F4221-E/P.pdf | |
| R5F212K4SDFP#X6 | R8C R8C/2x/2K Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F212K4SDFP#X6.pdf | |
| CY7C64215-28PVXI | IC CNTRLR USB FS 28SSOP | CY7C64215-28PVXI.pdf | |
| P1011NSE2FFB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 800MHz 689-TEPBGA II (31x31) | P1011NSE2FFB.pdf | |
| 74HCT4852PW,118 | 2 Circuit IC Switch 4:1 210 Ohm 16-TSSOP | 74HCT4852PW,118.pdf | |
| ISL32495EIUZ-T7A | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | ISL32495EIUZ-T7A.pdf | |
| TW9900-TA1-GRT | NTSC/PAL/SECAM Video Decoder IC Cell Phone 32-TQFP (5x5) | TW9900-TA1-GRT.pdf | |
| CPC7581MA | Telecom IC Line Card Access Switch 16-MLP (7x6) | CPC7581MA.pdf | |
| STDP4020AD | IC DISPLAYPORT RECEIVER LVDS | STDP4020AD.pdf |