| Manufacturer Part Number: | 1N1183A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1183A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1183A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 40A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1183A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1183A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1183A is new and unused, you can buy 1N1183A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1183A.
| STTH10R04B-TR | Diode Standard 400V 10A Surface Mount D-Pak | STTH10R04B-TR.pdf | |
| VLZ36C-GS18 | Zener Diode 34.27V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ36C-GS18.pdf | |
| CDLL4103 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4103.pdf | |
| 2PB709ARW,115 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 | 2PB709ARW,115.pdf | |
| PTFC261402FCV1XWSA1 | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.69GHz 18dB 28W | PTFC261402FCV1XWSA1.pdf | |
| ZXMP2120E5TA | MOSFET P-CH 200V 0.122A SOT23-5 | ZXMP2120E5TA.pdf | |
| 8N3QV01LG-1127CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz, 50MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1127CDI8.pdf | |
| DS17285EN-3+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 2KB Parallel 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width) | DS17285EN-3+.pdf | |
| MAX172BENG+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-PDIP | MAX172BENG+.pdf | |
| EP2AGX190FF35C4 | IC FPGA 612 I/O 11152FBGA | EP2AGX190FF35C4.pdf | |
| 5SGXMA3K3F35C2LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXMA3K3F35C2LN.pdf | |
| ADUC7026BSTZ62I | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 44MHz 62KB (31K x16) FLASH 80-LQFP (12x12) | ADUC7026BSTZ62I.pdf | |
| MB90548GSPF-G-332-ER | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90548GSPF-G-332-ER.pdf | |
| AMP01EX | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 18-CDIP | AMP01EX.pdf | |
| SN74HCT08DR | AND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74HCT08DR.pdf |