| Manufacturer Part Number: | 1N1184A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9108 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 40A DO5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1184A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1184A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 40A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1184A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1184A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1184A is new and unused, you can buy 1N1184A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1184A.
| DDTC114YE-7-F | TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 | DDTC114YE-7-F.pdf | |
| LTC2312CTS8-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-8 | LTC2312CTS8-14#TRPBF.pdf | |
| MSP430F2121IDGV | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 4KB (4K x 8 + 256B) FLASH 20-TVSOP | MSP430F2121IDGV.pdf | |
| PIC32MX270F256B-V/SS | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 28-SSOP | PIC32MX270F256B-V/SS.pdf | |
| PIC18LF4523-I/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18LF4523-I/P.pdf | |
| MPC8377CVRALG | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8377CVRALG.pdf | |
| SN75DP128RTQT | Displays, Monitors, TV Interface 56-QFN (8x8) | SN75DP128RTQT.pdf | |
| LTC4306IUFD#TRPBF | Multiplexer with Amplifier Interface 24-QFN (5x4) | LTC4306IUFD#TRPBF.pdf | |
| SN74LV573ADBRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74LV573ADBRG4.pdf |