| Manufacturer Part Number: | 1N1186A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9200 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 40A DO5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1186A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1186A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 40A | |
| Speed | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 190°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1186A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1186A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1186A is new and unused, you can buy 1N1186A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1186A.
| BZG05C100-E3-TR3 | Zener Diode 100V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C100-E3-TR3.pdf | |
| JANTX1N4618DUR-1 | Zener Diode 2.7V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4618DUR-1.pdf | |
| SMBG5914C/TR13 | Zener Diode 3.6V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5914C/TR13.pdf | |
| NTD4858NT4G | MOSFET N-CH 25V 11.2A DPAK | NTD4858NT4G.pdf | |
| 8N3DV85KC-0008CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz, 669.3266MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0008CDI8.pdf | |
| 8N4SV75AC-0050CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0050CDI.pdf | |
| PIC12C509A-04E/SM | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 8-SOIJ | PIC12C509A-04E/SM.pdf | |
| MB90020PMT-GS-208 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-208.pdf | |
| SPC5746CHK0AMMH6 | e200z2, e200z4 MPC57xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 80MHz/160MHz 3MB (3M x 8) FLASH 256-MAPPBGA (17x17) | SPC5746CHK0AMMH6.pdf | |
| DF61544J40FPV | H8SX H8® H8SX/1500 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | DF61544J40FPV.pdf | |
| MAX322ESA+T | 2 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-SOIC | MAX322ESA+T.pdf | |
| MAX4447ESE+ | IC LDRVR SGL-DIFF 430MHZ 16-SOIC | MAX4447ESE+.pdf | |
| SY100S391JZ | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 6 Channel 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100S391JZ.pdf | |
| IDT71T75702S75PFG8 | IC SRAM 18MBIT 7.5NS 100TQFP | IDT71T75702S75PFG8.pdf | |
| IDT71T75902S80BGG8 | IC SRAM 18MBIT 8NS 119BGA | IDT71T75902S80BGG8.pdf |