| Manufacturer Part Number: | 1N1190A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9154 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 40A DO5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1190A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1190A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 40A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 190°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1190A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1190A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1190A is new and unused, you can buy 1N1190A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1190A.
| CDBW0540-G | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123 | CDBW0540-G.pdf | |
| TZQ5265B-GS08 | Zener Diode 62V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5265B-GS08.pdf | |
| 1N4927A | Zener Diode 19.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4927A.pdf | |
| CTB08-1200BWPT | TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB | CTB08-1200BWPT.pdf | |
| IRF730ASTRL | MOSFET N-CH 400V 5.5A D2PAK | IRF730ASTRL.pdf | |
| ICS348RIP | IC CLK SYNTHESIZER QUAD 20-QSOP | ICS348RIP.pdf | |
| LTC2266CUJ-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2266CUJ-14#TRPBF.pdf | |
| ATXMEGA32D3-AU | AVR AVR® XMEGA® D3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATXMEGA32D3-AU.pdf | |
| PIC24F32KA302T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24F32KA302T-I/SO.pdf | |
| TDF8590TH/N1TJ | IC AUDIO DEVICE 24HSOP | TDF8590TH/N1TJ.pdf | |
| CD74HCT02ME4 | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | CD74HCT02ME4.pdf | |
| 74FCT162501ATPACT | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP | 74FCT162501ATPACT.pdf | |
| IS46TR16256AL-15HBLA1 | IC DDR3 4GB 96BGA | IS46TR16256AL-15HBLA1.pdf | |
| TPS2014DRG4 | IC 1.2A POWER DIST SWITCH 8-SOIC | TPS2014DRG4.pdf | |
| XC6123A548MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A548MR-G.pdf |