| Manufacturer Part Number: | 1N1200A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9206 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 12A DO4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1200A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1200A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-4 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1200A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1200A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1200A is new and unused, you can buy 1N1200A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1200A.
| SBL1650PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 16A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | SBL1650PT.pdf | |
| ZMY18-GS08 | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZMY18-GS08.pdf | |
| 1SMB5933BT3 | Zener Diode 22V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5933BT3.pdf | |
| RLZTE-116.2C | Zener Diode 6.2V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-116.2C.pdf | |
| JAN2N6989 | TRANS 4NPN 50V 0.8A TO116 | JAN2N6989.pdf | |
| MJE210 | TRANS PNP 25V 5A SOT-32 | MJE210.pdf | |
| ADC108S102CIMTX/NOPB | 10 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-TSSOP | ADC108S102CIMTX/NOPB.pdf | |
| F28M36P63C2ZWTT | C28x/ARM® Cortex®-M3 C2000™ C28x + ARM® Cortex® M3 Concerto™ Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 125MHz/150MHz 512KB/1MB FLASH 289-NFBGA (16x16) | F28M36P63C2ZWTT.pdf | |
| ADM208EARU | 4/4 Transceiver Full RS232 24-TSSOP | ADM208EARU.pdf | |
| 74ALVCH245WM | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74ALVCH245WM.pdf | |
| M28W320ECT70ZB6T | IC FLASH 32MBIT 70NS 47TFBGA | M28W320ECT70ZB6T.pdf | |
| 70V639S15PRF8 | IC SRAM 2.25MBIT 15NS 128TQFP | 70V639S15PRF8.pdf | |
| AT24C1024BW-SH25-T | IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SOIC | AT24C1024BW-SH25-T.pdf | |
| MIC2536-2BM-TR | IC USB SWITCH DUAL 8-SOIC | MIC2536-2BM-TR.pdf | |
| XC6121A643MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A643MR-G.pdf |