| Manufacturer Part Number: | 1N1202A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 12A Chassis, Stud Mount DO-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1202A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1202A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-4 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1202A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1202A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1202A is new and unused, you can buy 1N1202A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1202A.
| CD1005-Z5V1 | Zener Diode 5.1V 200mW ±5% Surface Mount 1005 | CD1005-Z5V1.pdf | |
| 1PMT4125E3/TR7 | Zener Diode 47V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4125E3/TR7.pdf | |
| 2EZ170D5 | Zener Diode 170V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ170D5.pdf | |
| VS-P104 | SCR Module 1000V 25A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount 8-PACE-PAK | VS-P104.pdf | |
| KSP55TA | TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 | KSP55TA.pdf | |
| DTC114TE-TP | TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 | DTC114TE-TP.pdf | |
| IRFB4115GPBF | MOSFET N-CH 150V 104A TO220AB | IRFB4115GPBF.pdf | |
| CDCLVC1102PW | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 250MHz 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | CDCLVC1102PW.pdf | |
| 8N4SV75EC-0052CDI8 | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0052CDI8.pdf | |
| 8N3SV75KC-0096CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0096CDI.pdf | |
| 8N4Q001EG-1105CDI | Clock Oscillator IC 110MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1105CDI.pdf | |
| AD9235BRUZRL7-65 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-TSSOP | AD9235BRUZRL7-65.pdf | |
| EPM9480RC240-15 | IC CPLD 480MC 15NS 240RQFP | EPM9480RC240-15.pdf | |
| 5AGXMB1G4F35I5G | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXMB1G4F35I5G.pdf | |
| MPC860ENCVR50D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860ENCVR50D4.pdf |