| Manufacturer Part Number: | 1N2129A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2129A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2129A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 60A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2129A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2129A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N2129A is new and unused, you can buy 1N2129A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2129A.
| MMSZ5245C-E3-18 | Zener Diode 15V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5245C-E3-18.pdf | |
| KSH122TF | TRANS NPN DARL 100V 8A DPAK | KSH122TF.pdf | |
| 8N3QV01EG-0022CDI | VCXO IC 176.8382MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0022CDI.pdf | |
| X9241AWVT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP | X9241AWVT1.pdf | |
| PIC18F2585-H/SP | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 48KB (24K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18F2585-H/SP.pdf | |
| TLK1002RGER | 2/2 Transceiver Gigabit Ethernet 24-VQFN Exposed Pad (4x4) | TLK1002RGER.pdf | |
| NJU7095D# | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DIP | NJU7095D#.pdf | |
| SN74AHCT1G126DBVR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-23-5 | SN74AHCT1G126DBVR.pdf | |
| N04L63W2AT27IT | IC SRAM 4MBIT 70NS 44TSOP | N04L63W2AT27IT.pdf | |
| MP8666DN-LF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC-EP | MP8666DN-LF.pdf | |
| S-11L10A10-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 150mA SOT-23-5 | S-11L10A10-M5T1U.pdf | |
| RT8856GQW | - Controller, Intel IMVP-6.5™ Voltage Regulator IC 1 Output 40-WQFN (6x6) | RT8856GQW.pdf |