| Manufacturer Part Number: | 1N2130A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2130A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2130A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 60A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2130A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2130A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N2130A is new and unused, you can buy 1N2130A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2130A.
| BYM10-400/1 | DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB | BYM10-400/1.pdf | |
| 1PMT5955/TR7 | Zener Diode 180V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5955/TR7.pdf | |
| FSBB20CH60CT | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 20A SPM27CC | FSBB20CH60CT.pdf | |
| AD7396AR | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | AD7396AR.pdf | |
| LCMXO3L-4300C-5BG256C | IC FPGA 206 I/O 256CABGA | LCMXO3L-4300C-5BG256C.pdf | |
| EP20K100BC356-2X | IC FPGA 252 I/O 356BGA | EP20K100BC356-2X.pdf | |
| ATMEGA32A-AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA32A-AU.pdf | |
| TLC2274QDR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2274QDR.pdf | |
| SN74ACT563DBRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74ACT563DBRE4.pdf | |
| AP2142MPG-13 | IC PWR SW USB 2CH 0.5A 8-MSOP | AP2142MPG-13.pdf | |
| XC6124C537ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C537ER-G.pdf | |
| LM4130AIM5-4.1/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.05% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4130AIM5-4.1/NOPB.pdf | |
| MC79L15ABPRP | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 100mA TO-92-3 | MC79L15ABPRP.pdf | |
| S-1701E5042-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701E5042-U5T1G.pdf |