| Manufacturer Part Number: | 1N2131A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2131A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2131A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 60A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2131A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2131A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N2131A is new and unused, you can buy 1N2131A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2131A.
| TMA256B-L | TRIAC 600V 25A | TMA256B-L.pdf | |
| BSP52,115 | TRANS NPN DARL 80V 1A SOT223 | BSP52,115.pdf | |
| IRFB3207ZPBF | MOSFET N-CH 75V 120A TO-220AB | IRFB3207ZPBF.pdf | |
| FDMC86262P | MOSFET P-CH 150V 2A POWER33 | FDMC86262P.pdf | |
| IRF710STRL | MOSFET N-CH 400V 2A D2PAK | IRF710STRL.pdf | |
| 5SGXEA3K3F40C2N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA3K3F40C2N.pdf | |
| LCMXO640E-3FT256C | IC FPGA 159 I/O 256FTBGA | LCMXO640E-3FT256C.pdf | |
| MC9S08SH16CTGR | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 16-TSSOP | MC9S08SH16CTGR.pdf | |
| SP3495EEN-L | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP3495EEN-L.pdf | |
| S-1003CA14I-I6T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-6A | S-1003CA14I-I6T1U.pdf | |
| XC6121D349MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121D349MR-G.pdf |