| Manufacturer Part Number: | 1N2135A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2135A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2135A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 60A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2135A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2135A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N2135A is new and unused, you can buy 1N2135A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2135A.
| BZX84C20T-7-F | Zener Diode 20V 150mW ±6% Surface Mount SOT-523 | BZX84C20T-7-F.pdf | |
| SMPZ3936B-E3/84A | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) | SMPZ3936B-E3/84A.pdf | |
| BC 807-16W E6327 | TRANS PNP 45V 0.5A SOT-323 | BC 807-16W E6327.pdf | |
| CEDM7001 BK | MOSFET N-CH 20V 0.1A SOT-883 | CEDM7001 BK.pdf | |
| PMT21EN,135 | MOSFET N-CH 30V 7.4A SC-73 | PMT21EN,135.pdf | |
| IRL3302STRL | MOSFET N-CH 20V 39A D2PAK | IRL3302STRL.pdf | |
| SAK-XC2287-56F66L34 AC | C166SV2 XC22xx Microcontroller IC 16/32-Bit 66MHz 448KB (448K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SAK-XC2287-56F66L34 AC.pdf | |
| MC68EC000AA20 | EC000 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 20MHz 64-QFP (14x14) | MC68EC000AA20.pdf | |
| LTC1484CMS8#PBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | LTC1484CMS8#PBF.pdf | |
| UJA1161TK,118 | 1/1 Transceiver CAN 14-HVSON (3x4.5) | UJA1161TK,118.pdf | |
| LTC6101AHMS8#PBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | LTC6101AHMS8#PBF.pdf | |
| SP706TCN-L/TR | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | SP706TCN-L/TR.pdf | |
| LT1952EGN-1#PBF | Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SSOP | LT1952EGN-1#PBF.pdf | |
| TC1301A-FDAVMF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 3V, 2.63V (Reset) 300mA, 150mA 8-DFN-EP (3x3) | TC1301A-FDAVMF.pdf |