| Manufacturer Part Number: | 1N2137A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 500V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2137A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2137A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 60A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2137A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2137A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N2137A is new and unused, you can buy 1N2137A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2137A.
| GBJ2508-G | RECTIFIER BRIDGE 25A 800V GBJ | GBJ2508-G.pdf | |
| MBR2040CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 20A Through Hole TO-220-3 | MBR2040CT.pdf | |
| PLZ12A-HG3/H | Zener Diode 12V 500mW Surface Mount DO-219AC (microSMF) | PLZ12A-HG3/H.pdf | |
| IRFSL4010PBF | MOSFET N-CH 100V 180A TO-262 | IRFSL4010PBF.pdf | |
| IRFP4332-203PBF | MOSFET N-CH 250V 57A TO247AC | IRFP4332-203PBF.pdf | |
| DS1308U-33+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1308U-33+.pdf | |
| EP1AGX60DF780I6N | IC FPGA 350 I/O 780FBGA | EP1AGX60DF780I6N.pdf | |
| HEF4938BT,118 | Monostable Multivibrator 40ns 16-SO | HEF4938BT,118.pdf | |
| 25LC040AT-E/MC | IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8DFN | 25LC040AT-E/MC.pdf | |
| TPS92661QPHPRQ1 | LED Driver IC 13 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 1.5A (Switch) 48-HTQFP (7x7) | TPS92661QPHPRQ1.pdf | |
| PFS7324L | PFC IC Continuous Conduction (CCM) eSIP-16G | PFS7324L.pdf | |
| TPS2069CDGNR-2 | IC PWR DIST SWITCH SGL 8MSOP | TPS2069CDGNR-2.pdf | |
| XC6121D629ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D629ER-G.pdf |