| Manufacturer Part Number: | 1N2138A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2138A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2138A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 60A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2138A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2138A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N2138A is new and unused, you can buy 1N2138A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2138A.
| MUR2X030A10 | Diode Array 2 Independent Standard 1000V (1kV) 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MUR2X030A10.pdf | |
| BYW172F-TAP | Diode Avalanche 300V 3A Through Hole SOD-64 | BYW172F-TAP.pdf | |
| 8N3SV75EC-0016CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0016CDI8.pdf | |
| AD7891APZ-2REEL | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 500k Serial, Parallel 44-PLCC (16.59x16.59) | AD7891APZ-2REEL.pdf | |
| LMP91002SDE/NOPB | 1 Channel AFE 8 Bit 14-WSON (4x4) | LMP91002SDE/NOPB.pdf | |
| LTC2460IDD#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 12-DFN (3x3) | LTC2460IDD#TRPBF.pdf | |
| 10AX057K2F40E1SG | IC FPGA 696 I/O 1517FCBGA | 10AX057K2F40E1SG.pdf | |
| 5SGXEABN3F45I3N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEABN3F45I3N.pdf | |
| PIC16F1527T-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 28KB (16K x 14) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC16F1527T-I/PT.pdf | |
| OPA2131UA | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2131UA.pdf | |
| TSV521AICT | CMOS Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | TSV521AICT.pdf | |
| ADA4530-1ARZ-RL | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ADA4530-1ARZ-RL.pdf | |
| 74LCX574SJ | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP | 74LCX574SJ.pdf | |
| 6116LA25SOGI8 | IC SRAM 16KBIT 25NS 24SOIC | 6116LA25SOGI8.pdf | |
| MAX15004BAUE+ | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | MAX15004BAUE+.pdf |