| Manufacturer Part Number: | 1N2804A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2804A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2804A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 4.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2804A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2804A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2804A is new and unused, you can buy 1N2804A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2804A.
| FEP16JT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 16A Through Hole TO-220-3 | FEP16JT-E3/45.pdf | |
| DSEI2X61-12P | Diode Array 2 Independent Standard 1200V (1.2kV) 52A Chassis Mount ECO-PAC1 | DSEI2X61-12P.pdf | |
| ADS7952SBRHBR | 12 Bit Analog to Digital Converter 12 Input 1 SAR 32-VQFN (5x5) | ADS7952SBRHBR.pdf | |
| LTC2605CGN#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 16-SSOP | LTC2605CGN#TRPBF.pdf | |
| MT3370BN1 | Telecom IC DTMF Receiver 20-SSOP | MT3370BN1.pdf | |
| MC74LCX541DT | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74LCX541DT.pdf | |
| N74F38D-Q100J | NAND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-SO | N74F38D-Q100J.pdf | |
| W25Q16DVSNIG TR | IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOIC | W25Q16DVSNIG TR.pdf | |
| MT47H128M8CF-25E AIT:H | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA | MT47H128M8CF-25E AIT:H.pdf | |
| P9036A-0NTGI | Wireless Power Transmitter PMIC 48-VFQFPN (6x6) | P9036A-0NTGI.pdf | |
| AAT1121IPS-0.6-T1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 250mA 8-VFDFN Exposed Pad | AAT1121IPS-0.6-T1.pdf | |
| LT3988HMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.75V 2 Output 1A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3988HMSE#TRPBF.pdf | |
| L7805CV | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1.5A TO-220AB | L7805CV.pdf | |
| AP7340D-18FS4-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA X2-DFN1010-4 | AP7340D-18FS4-7.pdf | |
| S-1312D19-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 150mA HSNT-4-A | S-1312D19-A4T1U3.pdf |