| Manufacturer Part Number: | 1N2807A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2807A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2807A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 6.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2807A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2807A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2807A is new and unused, you can buy 1N2807A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2807A.
| 1N5942PE3/TR8 | Zener Diode 51V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5942PE3/TR8.pdf | |
| 3EZ36D2/TR12 | Zener Diode 36V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ36D2/TR12.pdf | |
| JANTXV1N4584A-1 | Zener Diode 6.4V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4584A-1.pdf | |
| VS-ST180S12P1VPBF | SCR 1200V 314A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) | VS-ST180S12P1VPBF.pdf | |
| MSFC110-08 | SCR Module 800V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | MSFC110-08.pdf | |
| CDC857-3DGG | IC 3.3V PLL CLK-DRVR 48-TSSOP | CDC857-3DGG.pdf | |
| DS1010-50 | Delay Line IC Nonprogrammable 10 Tap 50ns 14-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1010-50.pdf | |
| ADS1278HPAP | 24 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Sigma-Delta 64-HTQFP (10x10) | ADS1278HPAP.pdf | |
| AD7397ARUZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 24-TSSOP | AD7397ARUZ.pdf | |
| S912XET256W0MAA | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | S912XET256W0MAA.pdf | |
| EFM32LG942F128-QFP64 | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH | EFM32LG942F128-QFP64.pdf | |
| LPV521MGX/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit SC-70-5 | LPV521MGX/NOPB.pdf | |
| OPA363ID | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA363ID.pdf | |
| AD632BDZ | Analog Multiplier/Divider 4-Quadrant 14-CDIP | AD632BDZ.pdf | |
| M74HC4017B1R | IC COUNTER/DIVIDER DECADE 16-DIP | M74HC4017B1R.pdf |