| Manufacturer Part Number: | 1N2809A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2809A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2809A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2809A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2809A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2809A is new and unused, you can buy 1N2809A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2809A.
| JAN1N4465DUS | Zener Diode 10V 1.5W ±1% Surface Mount D-5A | JAN1N4465DUS.pdf | |
| AD7710AR-REEL | 24 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 24-SOIC | AD7710AR-REEL.pdf | |
| LTC2634HMSE-HMI12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634HMSE-HMI12#TRPBF.pdf | |
| PIC16LF87-I/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) FLASH 18-PDIP | PIC16LF87-I/P.pdf | |
| MB90351ESPMC-GS-228E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90351ESPMC-GS-228E1.pdf | |
| PEB2256H-V12 | Wireless Interface PG-MQFP-80 | PEB2256H-V12.pdf | |
| MCP6071T-E/MNY | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TDFN (2x3) | MCP6071T-E/MNY.pdf | |
| AD8692WARMZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8692WARMZ-REEL.pdf | |
| 24VL025T/MNY | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN | 24VL025T/MNY.pdf | |
| 70V27S35PF | IC SRAM 512KBIT 35NS 100TQFP | 70V27S35PF.pdf | |
| LX8221-BIDU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed and Adjustable 2 Output 2.5V, Adjustable 150mA 10-MSOP | LX8221-BIDU.pdf |