| Manufacturer Part Number: | 1N2810A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2810A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2810A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2810A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2810A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2810A is new and unused, you can buy 1N2810A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2810A.
| S3BR6 | BRIDGE RECT 2A 600V PCB | S3BR6.pdf | |
| AFT26HW050GSR3 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 28V 100mA 2.69GHz 14.2dB 9W NI-780GS | AFT26HW050GSR3.pdf | |
| TPC6011(TE85L,F,M) | MOSFET N-CH 30V 6A VS6 | TPC6011(TE85L,F,M).pdf | |
| X1286V14 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | X1286V14.pdf | |
| MAX537AEWE+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | MAX537AEWE+.pdf | |
| PIC16C65AT-04/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C65AT-04/PT.pdf | |
| THS3125CPWPR | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 14-HTSSOP | THS3125CPWPR.pdf | |
| SN74AVCA164245KR | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) | SN74AVCA164245KR.pdf | |
| 93LC56CT-E/MS | IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8MSOP | 93LC56CT-E/MS.pdf | |
| S-80818CNMC-B8DT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80818CNMC-B8DT2G.pdf | |
| LM2576HVS-3.3/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2576HVS-3.3/NOPB.pdf | |
| TPS79025DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 50mA SOT-23-5 | TPS79025DBVR.pdf | |
| S-13D1C1828-M6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.8V 150mA SOT-23-6 | S-13D1C1828-M6T1U3.pdf | |
| TPS79118DBVREP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 100mA SOT-23-5 | TPS79118DBVREP.pdf |