| Manufacturer Part Number: | 1N2814A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2814A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2814A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2814A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2814A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2814A is new and unused, you can buy 1N2814A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2814A.
| JANTX1N3995A | Zener Diode 4.7V 10W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4) | JANTX1N3995A.pdf | |
| MMBT2907ALT1G | TRANS PNP 60V 0.6A SOT23 | MMBT2907ALT1G.pdf | |
| MAX5488ETE#G16 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TQFN (3x3) | MAX5488ETE#G16.pdf | |
| AGLN030V2-ZCSG81 | IC FPGA 66 I/O 81CSP | AGLN030V2-ZCSG81.pdf | |
| CY8C3445PVI-077 | 8051 PSOC® 3 CY8C34xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-SSOP | CY8C3445PVI-077.pdf | |
| ISL3179EFBZ-T7A | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL3179EFBZ-T7A.pdf | |
| MC145423EJ | Transceiver 28-TSSOP | MC145423EJ.pdf | |
| EL5451IS-T13 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | EL5451IS-T13.pdf | |
| TLC2254AQDRG4Q1 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2254AQDRG4Q1.pdf | |
| GX3202-CBE3 | IC CROSSPOINT SWITCH 50X50BGA | GX3202-CBE3.pdf | |
| 74LVC574AQ20-13 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QFN | 74LVC574AQ20-13.pdf | |
| AT28BV64B-20SI | IC EEPROM 64KBIT 200NS 28SOIC | AT28BV64B-20SI.pdf | |
| CS5462-ISZ | IC ENERGY METERING 1PHASE 24SSOP | CS5462-ISZ.pdf | |
| HIP1011ACB | Hot Plug Controller 4 Channel CompactPCI™ 16-SOIC | HIP1011ACB.pdf | |
| MAX14527ETA+T | Overvoltage Protection PMIC 8-TDFN-EP (2x2) | MAX14527ETA+T.pdf |