| Manufacturer Part Number: | 1N2815A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 17V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2815A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2815A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 17V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 13V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2815A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2815A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2815A is new and unused, you can buy 1N2815A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2815A.
| GSD2004A-G3-08 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 240V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | GSD2004A-G3-08.pdf | |
| PD3Z284C3V3-7 | Zener Diode 3.3V 500mW ±6% Surface Mount PowerDI™ 323 | PD3Z284C3V3-7.pdf | |
| BZT52B2V4-G3-08 | Zener Diode 2.4V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B2V4-G3-08.pdf | |
| ZXTN2040FTA | TRANS NPN 40V 1A SOT23-3 | ZXTN2040FTA.pdf | |
| SNSS35200MR6T1G | TRANS PNP 35V 2A TSOP-6 | SNSS35200MR6T1G.pdf | |
| DAC7624UBG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SOIC | DAC7624UBG4.pdf | |
| MAX5580BEUP+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-TSSOP | MAX5580BEUP+T.pdf | |
| PIC18F26K20-E/ML | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F26K20-E/ML.pdf | |
| TSC87251G2D-24CE | C251 8x251 Microcontroller IC 8/16-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-VQFP (10x10) | TSC87251G2D-24CE.pdf | |
| SI2415-D-FT | IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 24TSSOP | SI2415-D-FT.pdf | |
| OPA344NA/250 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA344NA/250.pdf | |
| LTC6752HMS8-2#PBF | Comparator General Purpose CMOS 8-MSOP | LTC6752HMS8-2#PBF.pdf | |
| SN74LS92DR | IC COUNTER DIVIDE X12 14SOIC | SN74LS92DR.pdf | |
| MT48LC4M16A2P-6A IT:J | IC SDRAM 64MBIT 167MHZ TSOP | MT48LC4M16A2P-6A IT:J.pdf | |
| LM3538TMX/NOPB | LED Driver IC 8 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 25mA 30-DSBGA | LM3538TMX/NOPB.pdf |