| Manufacturer Part Number: | 1N2817A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2817A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2817A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 14.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2817A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2817A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2817A is new and unused, you can buy 1N2817A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2817A.
| W06G-E4/1 | RECTIFIER BRIDGE 1.5A 600V WOG | W06G-E4/1.pdf | |
| SBL1645CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 16A Through Hole TO-220-3 | SBL1645CT.pdf | |
| ES2AA-13-F | DIODE GEN PURP 50V 2A SMA | ES2AA-13-F.pdf | |
| FR1M-13 | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Surface Mount SMB | FR1M-13.pdf | |
| PBSS4032PX,115 | TRANS PNP 30V 4.2A SOT89 | PBSS4032PX,115.pdf | |
| 8N3SV75EC-0156CDI | VCXO IC 121.109MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0156CDI.pdf | |
| AMC1304L05DWR | Isolated Module 16 bit 20M LVDS - Serial 16-SOIC | AMC1304L05DWR.pdf | |
| LTC1864IS8#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | LTC1864IS8#TRPBF.pdf | |
| 10M04DCF256I7G | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M04DCF256I7G.pdf | |
| MSP430F67691AIPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F67691AIPZ.pdf | |
| LPC2212FBD144,551 | ARM7® LPC2200 Microcontroller IC 16/32-Bit 60MHz 128KB (128K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | LPC2212FBD144,551.pdf | |
| SN74HC74DR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | SN74HC74DR.pdf | |
| 74LCX112SJ | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOP | 74LCX112SJ.pdf | |
| 74HCT14DR2G | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | 74HCT14DR2G.pdf | |
| XC6122F733ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122F733ER-G.pdf |