| Manufacturer Part Number: | 1N2819A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2819A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2819A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 16.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2819A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2819A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2819A is new and unused, you can buy 1N2819A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2819A.
| VBT4045C-M3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VBT4045C-M3/8W.pdf | |
| NJVBUB323ZT4G | TRANS NPN DARL 350V 10A D2PAK | NJVBUB323ZT4G.pdf | |
| JAN2N1016D | TRANS NPN 100V 7.5A | JAN2N1016D.pdf | |
| BC373 | TRANS NPN DARL 80V 1A TO-92 | BC373.pdf | |
| SPP80N06S2-05 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 | SPP80N06S2-05.pdf | |
| CM15TF-24H | IGBT Module Three Phase Inverter 1200V 15A 150W Chassis Mount Module | CM15TF-24H.pdf | |
| CY24900ZXC | IC CLOCK GEN FIELD PRG 8-TSSOP | CY24900ZXC.pdf | |
| MAX507BCNG+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-PDIP | MAX507BCNG+.pdf | |
| PIC24F16KA304-I/MV | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6) | PIC24F16KA304-I/MV.pdf | |
| ZGP323LEH2008C00TR | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323LEH2008C00TR.pdf | |
| PIC18LF4450T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF4450T-I/PT.pdf | |
| LM224DRG3 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | LM224DRG3.pdf | |
| AD795JRZ | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD795JRZ.pdf | |
| TLV4314IPWR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV4314IPWR.pdf | |
| TPS2091DR | IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC | TPS2091DR.pdf |