| Manufacturer Part Number: | 1N3335A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3335A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3335A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3335A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3335A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3335A is new and unused, you can buy 1N3335A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3335A.
| SBR2M30P1-7 | DIODE SBR 30V 2A POWERDI123 | SBR2M30P1-7.pdf | |
| A187RP | Diode Standard, Reverse Polarity 1000V (1kV) 150A Stud Mount | A187RP.pdf | |
| CMZ5949B BK | Zener Diode 100V 500mW ±5% Surface Mount SMA | CMZ5949B BK.pdf | |
| CWDM305ND TR13 | MOSFET 2N-CH 30V 5.8A 8SOIC | CWDM305ND TR13.pdf | |
| BSR802N L6327 | MOSFET N-CH 20V 3.7A SC-59 | BSR802N L6327.pdf | |
| IRFS7430TRLPBF | MOSFET N-CH 40V 409A D2PAK | IRFS7430TRLPBF.pdf | |
| AD5752RBREZ-REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 24-TSSOP-EP | AD5752RBREZ-REEL7.pdf | |
| EPF8282ATC100-2 | IC FPGA 78 I/O 100TQFP | EPF8282ATC100-2.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-324E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-324E1.pdf | |
| MT25QL01GBBB8E12E01-2SIT | 256MX4 NOR FLASH PLASTIC IND TEM | MT25QL01GBBB8E12E01-2SIT.pdf | |
| SST39VF800A-70-4I-M1QE | IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA | SST39VF800A-70-4I-M1QE.pdf | |
| TNY380GN | Converter Offline Flyback Topology 132kHz ~ 264kHz SMD-8C | TNY380GN.pdf | |
| AP7363-12E-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1.5A SOT-223 | AP7363-12E-13.pdf | |
| S-1132B28-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA SOT-89-5 | S-1132B28-U5T1U.pdf | |
| NCP5661DT25RKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A DPAK-5 | NCP5661DT25RKG.pdf |