| Manufacturer Part Number: | 1N3337A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3337A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3337A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 56V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3337A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3337A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3337A is new and unused, you can buy 1N3337A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3337A.
| MBRT20035 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 200A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT20035.pdf | |
| A54SX08-2VQG100I | IC FPGA 81 I/O 100VQFP | A54SX08-2VQG100I.pdf | |
| SPC5746CSK1MKU6 | e200z2, e200z4 MPC57xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 80MHz/160MHz 3MB (3M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | SPC5746CSK1MKU6.pdf | |
| MPC8306CVMACDCA | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 369-PBGA (19x19) | MPC8306CVMACDCA.pdf | |
| MAX3241ECAI+ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3241ECAI+.pdf | |
| 74HCT393D,652 | IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14SOIC | 74HCT393D,652.pdf | |
| 74FCT574ATSOG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74FCT574ATSOG.pdf | |
| MM74HCT164MX | IC SHIFT REG 8BIT SIPO 14SOIC | MM74HCT164MX.pdf | |
| LM3420M5X-4.2 | IC CTRLR LI-ION BAT CHRG SOT23-5 | LM3420M5X-4.2.pdf | |
| XC6122C230ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C230ER-G.pdf | |
| LTC3728EUH#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | LTC3728EUH#PBF.pdf | |
| S-1142B98I-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9.8V 200mA 6-HSOP | S-1142B98I-E6T1U.pdf |