| Manufacturer Part Number: | 1N3341A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 105V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3341A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3341A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 105V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 83V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3341A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3341A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3341A is new and unused, you can buy 1N3341A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3341A.
| VS-MBR6045WTPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole TO-247-3 | VS-MBR6045WTPBF.pdf | |
| CGRKM4001-HF | DIODE GEN PURP 50V 1A SOD123F | CGRKM4001-HF.pdf | |
| VS-T40HF40 | Diode Standard 400V 40A Chassis Mount D-55 | VS-T40HF40.pdf | |
| DMG7702SFG-13 | MOSFET N-CH 30V 12A POWERDI | DMG7702SFG-13.pdf | |
| XC3S50A-5TQG144C | IC FPGA 108 I/O 144TQFP | XC3S50A-5TQG144C.pdf | |
| MB90025PMT-GS-110E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025PMT-GS-110E1.pdf | |
| LMV842QMMX/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMV842QMMX/NOPB.pdf | |
| AD824ARZ-14-3V-RL | J-FET Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD824ARZ-14-3V-RL.pdf | |
| SSTV16859DGG,112 | IC REG BUFFER 26BIT 64TSSOP | SSTV16859DGG,112.pdf | |
| NCP300LSN44T1 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-TSOP | NCP300LSN44T1.pdf | |
| TPS72218DBVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 50mA SOT-23-5 | TPS72218DBVT.pdf |