| Manufacturer Part Number: | 1N3342A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 110V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3342A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3342A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 110V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 83V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3342A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3342A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3342A is new and unused, you can buy 1N3342A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3342A.
| 1N5398 | Diode Standard 800V 1.5A Through Hole DO-15 | 1N5398.pdf | |
| BZT52B20-G3-18 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52B20-G3-18.pdf | |
| JANTX1N3827D-1 | Zener Diode 5.6V 1W ±1% Through Hole DO-41 | JANTX1N3827D-1.pdf | |
| 8N4DV85AC-0029CDI8 | VCXO IC 155.52MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0029CDI8.pdf | |
| 8N4QV01FG-0151CDI | VCXO IC 150MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0151CDI.pdf | |
| XC6SLX45-N3CSG484C | IC FPGA 320 I/O 484CSBGA | XC6SLX45-N3CSG484C.pdf | |
| STMUX1800LQTR | IC MUX/DEMUX 16X8 56QFN | STMUX1800LQTR.pdf | |
| MAX4515CPA | 1 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm 8-PDIP | MAX4515CPA.pdf | |
| ISL43141IR-T | 4 Circuit IC Switch 1:1 65 Ohm 16-QFN (3x3) | ISL43141IR-T.pdf | |
| ISD2590P | Voice Record/Playback IC Multiple Message 90 Sec Pushbutton 28-DIP | ISD2590P.pdf | |
| 74HC164PW-Q100J | IC SHIFT REG 8BIT SI-PO 14TSSOP | 74HC164PW-Q100J.pdf | |
| CY7C1318JV18-300BZC | IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA | CY7C1318JV18-300BZC.pdf | |
| LTC4223CGN-2#PBF | Hot Swap Controller 2 Channel ATCA, MicroTCA™ 16-SSOP | LTC4223CGN-2#PBF.pdf | |
| MIC4826BMM | IC EL DRIVER 160VPP OUT 8-MSOP | MIC4826BMM.pdf | |
| MAX17031ETG+ | Power Supplies PMIC 24-TQFN (4x4) | MAX17031ETG+.pdf |