| Manufacturer Part Number: | 1N3343A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 120V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3343A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3343A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 91.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3343A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3343A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3343A is new and unused, you can buy 1N3343A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3343A.
| UH1DHE3/61T | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) | UH1DHE3/61T.pdf | |
| MPS3702 | TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 | MPS3702.pdf | |
| MAX31091AUA/V+T172 | IC CLK GENERATOR 1.7MHZ 8UMAX | MAX31091AUA/V+T172.pdf | |
| TMS320C54CSTPGE | IC DIGITAL SIG PROCESSOR 144LQFP | TMS320C54CSTPGE.pdf | |
| Z8F081ASH020SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F081ASH020SC.pdf | |
| MAX1480ECEPI+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 28-PDIP | MAX1480ECEPI+.pdf | |
| LTC6101CIS5#TRMPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit TSOT-23-5 | LTC6101CIS5#TRMPBF.pdf | |
| NE5517DR2 | Transconductance Amplifier 2 Circuit Push-Pull 16-SOIC | NE5517DR2.pdf | |
| CGA-3318 | IC AMP CATV HBT SIGE DUAL 8ESOP | CGA-3318.pdf | |
| MC74LVX374DWR2 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | MC74LVX374DWR2.pdf | |
| 71V67603S150PFGI8 | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP | 71V67603S150PFGI8.pdf | |
| MAX1834EUT#TG16 | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2V 1 Output 150mA SOT-23-6 | MAX1834EUT#TG16.pdf |