| Manufacturer Part Number: | 1N3344A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 130V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3344A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3344A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 130V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 99.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3344A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3344A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3344A is new and unused, you can buy 1N3344A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3344A.
| TLZ30C-GS08 | Zener Diode 30V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ30C-GS08.pdf | |
| SMBJ5932C/TR13 | Zener Diode 20V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5932C/TR13.pdf | |
| BT145-800R,127 | SCR 800V 25A Standard Recovery Through Hole TO-220AB | BT145-800R,127.pdf | |
| Q6040K5TP | TRIAC ALTERNISTOR 600V 40A TO218 | Q6040K5TP.pdf | |
| SI4425BDY-T1-GE3 | MOSFET P-CH 30V 8.8A 8-SOIC | SI4425BDY-T1-GE3.pdf | |
| ADS1194CPAGR | 4 Channel AFE 16 Bit 5.7mW 64-TQFP (10x10) | ADS1194CPAGR.pdf | |
| AD7939BSUZ | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 7, 8 Input 1 SAR 32-TQFP (7x7) | AD7939BSUZ.pdf | |
| X9410WV24Z-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP | X9410WV24Z-2.7T1.pdf | |
| PIC16LC558T-04E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC558T-04E/SS.pdf | |
| KMPC8347EZUAJF | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 672-TBGA (35x35) | KMPC8347EZUAJF.pdf | |
| GCIXF1012EC.A3-884560 | Ethernet MAC Controller IEEE 802.3 Parallel Interface 672-BGA | GCIXF1012EC.A3-884560.pdf | |
| 74LVC16244ADL,112 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVC16244ADL,112.pdf | |
| 74AC04MTCX | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | 74AC04MTCX.pdf | |
| CY7C168A-20PXC | IC SRAM 16KBIT 20NS 20DIP | CY7C168A-20PXC.pdf | |
| LT1308BCS8#TRPBF | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.22V 1 Output 2A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1308BCS8#TRPBF.pdf |