| Manufacturer Part Number: | 1N3346A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 150V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3346A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3346A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 150V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 114V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3346A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3346A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3346A is new and unused, you can buy 1N3346A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3346A.
| GDZ6V2LP3-7 | Zener Diode 6.2V 250mW ±5% Surface Mount 2-X3-DFN0603 | GDZ6V2LP3-7.pdf | |
| BD1386S | TRANS PNP 60V 1.5A TO-126 | BD1386S.pdf | |
| SY100EL15LZI | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SY100EL15LZI.pdf | |
| 8T49N008A-006NLGI8 | IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN | 8T49N008A-006NLGI8.pdf | |
| MB90347ASPMC-GS-428ERE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ASPMC-GS-428ERE2.pdf | |
| PIC18LF8393-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18LF8393-I/PT.pdf | |
| MAX9247ECM/V+GB | 756Mbps Serializer 27 Input 1 Output 48-LQFP (7x7) | MAX9247ECM/V+GB.pdf | |
| MAX9250GCM/V+ | 756Mbps Deserializer 1 Input 27 Output 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | MAX9250GCM/V+.pdf | |
| TL062CDRE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL062CDRE4.pdf | |
| VSP2210Y/2KG4 | IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP | VSP2210Y/2KG4.pdf | |
| SST25VF020B-80-4I-Q3AE-T | IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8USON | SST25VF020B-80-4I-Q3AE-T.pdf | |
| AS1916R-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | AS1916R-T.pdf | |
| TL432ACDBZTG4 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL432ACDBZTG4.pdf | |
| LT1961IMS8E#TRPBF | Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1.5A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT1961IMS8E#TRPBF.pdf |