| Manufacturer Part Number: | 1N3348A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 220V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3348A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3348A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 220V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 85 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 121.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3348A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3348A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3348A is new and unused, you can buy 1N3348A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3348A.
| 60CNQ045SL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Surface Mount PRM3-SL | 60CNQ045SL.pdf | |
| IXFA6N120P | MOSFET N-CH 1200V 6A D2PAK | IXFA6N120P.pdf | |
| CSD17575Q3 | MOSFET N-CH 30V 60A 8VSON | CSD17575Q3.pdf | |
| 8N3QV01FG-1018CDI | VCXO IC 212.5MHz, 250MHz, 300MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1018CDI.pdf | |
| LFEC3E-3F256C | IC FPGA 160 I/O 256FBGA | LFEC3E-3F256C.pdf | |
| MSP430F67751IPEUR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | MSP430F67751IPEUR.pdf | |
| DP83936AVUL-20 | Ethernet Controller 10 Base-T PHY Parallel Interface 160-PQFP (28x28) | DP83936AVUL-20.pdf | |
| CD4510BPW | IC PRESET BCD UP/DN CONV 16TSSOP | CD4510BPW.pdf | |
| S-1200B42-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.2V 150mA SNT-6A (H) | S-1200B42-I6T2U.pdf | |
| MAX15007AATT/V+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA 6-TDFN-EP (3x3) | MAX15007AATT/V+T.pdf |