| Manufacturer Part Number: | 1N3350A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3350A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3350A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 152V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3350A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3350A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3350A is new and unused, you can buy 1N3350A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3350A.
| TZX4V7B-TAP | Zener Diode 4.7V 500mW Through Hole DO-35 | TZX4V7B-TAP.pdf | |
| 1N3506A | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N3506A.pdf | |
| ZTX776STZ | TRANS PNP 200V 1A E-LINE | ZTX776STZ.pdf | |
| LC4128V-75TN100C | IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP | LC4128V-75TN100C.pdf | |
| LPC1112FHN24/202J | ARM® Cortex®-M0 LPC1100L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-HVQFN (4x4) | LPC1112FHN24/202J.pdf | |
| MPC8548EVTAUJD | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8548EVTAUJD.pdf | |
| TP3094V | PCM, Filter Interface 32 b PCM Audio Interface 44-PLCC (16.51x16.51) | TP3094V.pdf | |
| AK8980 | IC INTERFACE SENSOR | AK8980.pdf | |
| MAX966EUA+ | Comparator General Purpose Open-Drain, Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX966EUA+.pdf | |
| AT45DB161E-MHF-T | IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8UDFN | AT45DB161E-MHF-T.pdf | |
| BR24G16FJ-3GTE2 | IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOP | BR24G16FJ-3GTE2.pdf | |
| AT27C256R-90JC | IC OTP 256KBIT 90NS 32PLCC | AT27C256R-90JC.pdf | |
| LP3947ISD-51 | IC BATT CHARGE MGR LI-ION 14WSON | LP3947ISD-51.pdf | |
| TC14433ELI | IC ADC 3 1/2 DIGIT 28PLCC | TC14433ELI.pdf | |
| LTC3891HFE#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-TSSOP-EP | LTC3891HFE#TRPBF.pdf |