| Manufacturer Part Number: | 1N3477A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.2V 250mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3477A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3477A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3477A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3477A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3477A is new and unused, you can buy 1N3477A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3477A.
| BZX384-C6V2/ZLX | Zener Diode 6.2V 300mW ±5% Surface Mount SC-76-2 | BZX384-C6V2/ZLX.pdf | |
| IDT74FCT3807DQI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 166MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | IDT74FCT3807DQI.pdf | |
| AD5337ARM-REEL7 | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-MSOP | AD5337ARM-REEL7.pdf | |
| C161SLM3VAABXUMA1 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 80-MQFP (14x14) | C161SLM3VAABXUMA1.pdf | |
| DSPIC33FJ64GP708T-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 80-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ64GP708T-I/PT.pdf | |
| MAX4066CEE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-QSOP | MAX4066CEE+.pdf | |
| INA146UAE4 | Differential Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA146UAE4.pdf | |
| SN74HCT04NE4 | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | SN74HCT04NE4.pdf | |
| IS61WV51216BLL-10MLI | IC SRAM 8MBIT 10NS 48MINIBGA | IS61WV51216BLL-10MLI.pdf | |
| LTC6803IG-3#TRPBF | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 44-SSOP | LTC6803IG-3#TRPBF.pdf | |
| ISL6504CBZ | Power Supply Controller Power Supply Controller/Monitor 16-SOIC | ISL6504CBZ.pdf | |
| LM2576HVT-12 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-5 | LM2576HVT-12.pdf | |
| ICL7660AIBA-T | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 45mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ICL7660AIBA-T.pdf | |
| NCV8537MN330R2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 10-DFN (3x3) | NCV8537MN330R2G.pdf | |
| LP8340ILD-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 1.25V 1A 6-WSON (2.92x3.29) | LP8340ILD-ADJ/NOPB.pdf |