| Manufacturer Part Number: | 1N3507A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3507A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3507A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3507A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3507A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3507A is new and unused, you can buy 1N3507A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3507A.
| MMSZ5235BT1G | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5235BT1G.pdf | |
| 1N5337BE3/TR12 | Zener Diode 4.7V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5337BE3/TR12.pdf | |
| DMN61D8L-7 | MOSFET N-CH 60V 0.47A SOT23 | DMN61D8L-7.pdf | |
| IXXH150N60C3 | IGBT PT 600V 300A 1360W Through Hole TO-247AD | IXXH150N60C3.pdf | |
| 8N4SV75FC-0185CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0185CDI8.pdf | |
| LTC1418AIG#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SSOP | LTC1418AIG#TRPBF.pdf | |
| ST7FLITE05M6TR | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 16-SO | ST7FLITE05M6TR.pdf | |
| MAX14885EETL+ | IC CROSSOVER SW 2:2 DUAL 40TQFN | MAX14885EETL+.pdf | |
| CD74HC243M96 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | CD74HC243M96.pdf | |
| SN74LV165ADBR | IC REGISTR PAR-LOAD 8BIT 16SSOP | SN74LV165ADBR.pdf | |
| SST39VF401C-70-4C-B3KE | IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF401C-70-4C-B3KE.pdf | |
| MC07XSF517EKR2 | IC SWITCH 54SOIC T07D17 | MC07XSF517EKR2.pdf | |
| NCV809MTRG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 (TO-236) | NCV809MTRG.pdf | |
| LTC3727AIG-1#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3727AIG-1#PBF.pdf |