| Manufacturer Part Number: | 1N3508A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3508A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3508A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3508A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3508A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3508A is new and unused, you can buy 1N3508A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3508A.
| 1N5923D G | Zener Diode 8.2V 1.25W ±1% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5923D G.pdf | |
| T607081874BT | SCR 800V 275A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-93 | T607081874BT.pdf | |
| PN100_D27Z | TRANS NPN 45V 0.5A TO-92 | PN100_D27Z.pdf | |
| RU1C001UNTCL | MOSFET N-CH 20V 0.1A UMT3F | RU1C001UNTCL.pdf | |
| SIHG22N60E-GE3 | MOSFET N-CH 600V 21A TO247AC | SIHG22N60E-GE3.pdf | |
| 8N4DV85KC-0037CDI8 | VCXO IC 500MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0037CDI8.pdf | |
| LTC2636HMS-LMI8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2636HMS-LMI8#TRPBF.pdf | |
| PIC16F1615-I/SL | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16F1615-I/SL.pdf | |
| MC9S12A32CFUER | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12A32CFUER.pdf | |
| DSPIC33EP32GP502T-E/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP32GP502T-E/SO.pdf | |
| MC14052BFEL | 2 Circuit IC Switch 2:4 280 Ohm 16-SOEIAJ | MC14052BFEL.pdf | |
| MC74VHC4052MG | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-SOEIAJ | MC74VHC4052MG.pdf | |
| 74HCT125PW,112 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | 74HCT125PW,112.pdf | |
| 100ELT22MX | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | 100ELT22MX.pdf | |
| BQ24032RHLRG4 | IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 20-QFN | BQ24032RHLRG4.pdf |