| Manufacturer Part Number: | 1N3510A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3510A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3510A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3510A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3510A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3510A is new and unused, you can buy 1N3510A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3510A.
| JAN1N5417 | DIODE GEN PURP 200V 3A AXIAL | JAN1N5417.pdf | |
| PZU12B,115 | Zener Diode 12V 310mW ±5% Surface Mount SOD-323F | PZU12B,115.pdf | |
| BCM857BV,315 | TRANS 2PNP 45V 0.1A SOT-666 | BCM857BV,315.pdf | |
| LTC1414CGN#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SSOP | LTC1414CGN#TRPBF.pdf | |
| AD5262BRU20 | Digital Potentiometer 20k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP | AD5262BRU20.pdf | |
| A40MX04-PL44I | IC FPGA 34 I/O 44PLCC | A40MX04-PL44I.pdf | |
| XCV100E-7FG256I | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | XCV100E-7FG256I.pdf | |
| Z86E8316VEC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) OTP | Z86E8316VEC.pdf | |
| TSC80251G2D-L16CE | C251 8x251 Microcontroller IC 8/16-Bit 16MHz ROMless 44-VQFP (10x10) | TSC80251G2D-L16CE.pdf | |
| MCP602-I/ST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | MCP602-I/ST.pdf | |
| STK672-080-E | Unipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel 15-SIP | STK672-080-E.pdf | |
| LTC2914CDHC-2#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-DFN (5x3) | LTC2914CDHC-2#TRPBF.pdf | |
| MAX6843UKD3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6843UKD3+T.pdf | |
| LTC3631IMS8E-5#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 5V 1 Output 100mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3631IMS8E-5#TRPBF.pdf |