| Manufacturer Part Number: | 1N3511A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3511A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3511A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3511A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3511A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3511A is new and unused, you can buy 1N3511A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3511A.
| KBPC1501T | DIODE BRIDGE 100V 15A KBPC-T/W | KBPC1501T.pdf | |
| ZXTN19060CFFTA | TRANS NPN 60V 5.5A SOT23F-3 | ZXTN19060CFFTA.pdf | |
| ZVN4525E6TA | MOSFET N-CH 250V 230MA SOT-23-6 | ZVN4525E6TA.pdf | |
| SUM90P10-19L-E3 | MOSFET P-CH 100V 90A D2PAK | SUM90P10-19L-E3.pdf | |
| FQD2P40TM | MOSFET P-CH 400V 1.56A DPAK | FQD2P40TM.pdf | |
| 5V80025NLGI8 | IC CLK GENERATION CHIP 20-TSSOP | 5V80025NLGI8.pdf | |
| CD4541BMG4 | Programmable Timer IC 100kHz 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | CD4541BMG4.pdf | |
| 8N4SV75FC-0022CDI8 | VCXO IC 176.8382MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0022CDI8.pdf | |
| 8N4SV75KC-0126CDI8 | VCXO IC 19.2MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0126CDI8.pdf | |
| LC4256ZC-75TN176E | IC CPLD 256MC 7.5NS 176TQFP | LC4256ZC-75TN176E.pdf | |
| ADSP-2186MBSTZ-266 | IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP | ADSP-2186MBSTZ-266.pdf | |
| XC4036XL-2BG432I | IC FPGA 288 I/O 432MBGA | XC4036XL-2BG432I.pdf | |
| CY8C3245AXI-166 | 8051 PSOC® 3 CY8C32xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3245AXI-166.pdf | |
| W978H6KBVX2E | 256MB LPDDR2 X16 400MHZ | W978H6KBVX2E.pdf | |
| IS31LT3932-GRLS2-TR | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) 8-SOP | IS31LT3932-GRLS2-TR.pdf |